Evropska unija predstavlja najsloženiji i najuspešniji politički projekat saradnje evropskih zemalja koji je nakon Drugog svetskog rata omogućio dugoročnu integraciju i prosperitet njenih država članica. Evropska unija se razvijala kao organizacija sui generis karaktera, zajednica država posvećenih demokratiji, miru i dobrobiti građana. Ideja široke ekonomske saradnje, otvaranje granica i uspostavljanja “četiri slobode” (slobodno kretanje roba, usluga, kapitala i ljudi) dovodi do stvaranja jedinstvenog tržišta među državama članicama. Proces ekonomske integracije nije okončan uspostavljanjem jedinstvenog tržišta, već je nastavljen i dalje, izgradnjom ekonomske i monetarne unije.
Nastala kao projekat prvenstveno ekonomske integracije zasnovane na čvrstim pravnim pravilima, na načelima jednakosti i solidarnosti država članica, EU je evoluirala ka izgradnji specifične političke i ekonomske integracije. Danas EU ima različite strateške ciljeve, među kojima je najvažniji uspostavljanje Evrope u kojoj vladaju mir, demokratija i poštovanje ljudskih prava. Prošavši kroz nekoliko rundi proširenja, EU danas, umesto početnih šest, ima 28 država članica, i sadašnja struktura Evropske unije se značajno razlikuje u odnosu na ono što je prvobitno bila Zajednica za ugalj i čelik ili što je Evropska ekonomska zajednica predstavljala osamdesetih godina prošlog veka.
Unija danas predstavlja zajednicu koja počiva na zajedničkim interesima, institucijama i aktima država članica. Osnivačkim ugovorima, kao i drugim propisima Unije, definisano je postojanje originalne institucionalne strukture, jedinstvene valute i tržišta, zajedničke spoljne i bezbednosne politike, kao i saradnje u skoro svim oblastima života i rada.